Træning på land

Træningshold på land foregår i husets lyse træningssal på 1. sal, den hyggelige skovhytte samt udendørs. Herunder finder du beskrivelser om hvert hold.

Mindful yin yoga

På dette hold vil vi gå i dybden med yin yogaens blide, fordybende væsen. Vi skal arbejde med opmærksomhed og nærvær på din krop og dit sind i et tæt samarbejde med dit åndedræt.

Jeg påbegynder hver klasse med en mild, mindful grounding, der vil skabe dybde i åndedrættet og derved berolige dit nervesystem.
Ført af dit åndedræt vil jeg guide dig gennem rolige, blødgørende stræk, der vil smidiggøre dine muskler, led og bindevæv. Mange af stillingerne holdes i 3-5 minutter, alt imens blikket vendes ind ad i et forsøg på at skabe ro og balance i dine tanker og dit sind. I yin yogaen spænder du af og giver efter. Du vil opleve at kroppen med tiden bliver mere fleksibel og at dit åndedræt bliver en nærende kilde til nærvær og energi.

Yin yogaen vil hjælpe dig med at finde ro og skabe opmærksomhed på din krop samt dit indre liv.

Undervisningen foregår i Gymnastikhusets skønne skovhytte midt i naturens ro.

BALLET

Ballet for alle – både børnehold og voksenhold

Kgl. balletdanser Linette Bertelsen underviser ballet i Gymnastikhuset. 

Undervisningen er opdelt i et voksen- og børnehold for begyndere og øvede. Linette tilbyder også personlig træning i Gymnastikhuset, hvor dine behov og ønsker vil blive imødekommet med et skræddersyet træningsprogram. Linette er uddannet på Det Kongelige Teaters Balletskole i København, og efterfølgende på The Urdang Academy i London. Yderligere er Linette uddannet professionel pilatesinstruktør.

GRUNDGYMNASTIK

Der er mange mennesker i den voksne alder, som gerne vil motionere. I Gymnastikhuset er det kendetegnede at holdene er små og overskuelige med en god holdstemning , der trænes grundbevægelser, så som styrke, balance, koordinering, m.m. Det at få kroppen bearbejdet helt igennem i et tempo, der er rart, til glad musik, at få pulsen op, at prøve grænser med sig selv og at mærke fremgang – at føle velvære – at få lyst til at komme igen. Gymnastikholdene er adskilt herrer og damer, da vi fra naturens side er forskellige, hvad vi kan og ønsker at træne.

BØRNEYOGA

Børneyoga er en skøn blanding af leg, balanceøvelser, historie-fortælling med bevægelse, sanglege, akrobatik, massage, sanseøvelser og klassiske yogastillinger på et børnevenligt plan. Det handler både om at finde ro, opnå større kropsfornemmelse, øge koncentrationsevnen, give slip på tanker og bekymringer, og samtidig have det sjovt og rart. Et pusterum som er med til at skabe harmoni.

ENERGI BOOST - Træning i naturen

Den perfekte kombination af effektiv træning i naturen og afslappende saunagus. Vi starter med 45 min puls og styrke træning i den friske luft! Du vil få sved på panden og brugt kroppen på bedste vis, så du bliver den stærkeste udgave af dig og fyldt med god energi og overskud. Efter endt træning dypper vi os enten i bruseren eller i havet og spurter op til saunaen! Vi afslutter med en afstressende og varm saunagus. Gennem saunagus og de æteriske olier, vil du få følelsen og oplevelsen af totalt ro og nærvær. Vi mærker varmens beroligende effekter på kroppen, mens vi renses for affalds- og giftstoffer.