Kranio Sakral Terapi

Formålet med Kranio Sakral Terapi er at give nervesystemet de bedste forhold at fungerer under. Det er en blid terapiform, hvor der arbejdes med Kranio-Sakral systemet, som består af kraniets og ansigtets knogler, nakken, rygsøjlen, de store hinder der beskytter hjerne og rygmarv, korsbenet (sacrum) og halebenet. Terapien har en regulerende effekt på nervesystemet og kan dermed have stor betydning for det daglige velbefindende, da nervesystemet spiller en afgørende rolle i alle kroppens funktioner

Kranio-sakral terapi til børn og babyer.
Rigtig mange børn kan have stor glæde af Kranio Sakral Terapi. Nogle børn kommer til verden med traumer, som kan skyldes deres vej gennem fødselskanalen, og det stress de udsættes for under selve fødslen. 

Andre pådrager sig f.eks. faldtraumer senere i livet. Ens for traumerne er, at de kan sætte sig som skævheder eller stramt væv. Dette kan påvirke nervesystemet. Symptomerne kan være uro, kolik, problemer med at spise eller sove. Andre børn får problemer med tænder og tandstilling, hovedpine eller koncentration og indlæring.

Langt de fleste børn reagerer meget positivt på Kranio Sakral Terapi og resultaterne er ofte rigtig gode allerede efter ganske få behandlinger.