Træning i vand

Vi tilbyder forskellige former for træning i vores varmt vands bassin. Nedenfor finder du info om de forskellige hold.

Bassintræning for voksne

For alle der ønsker skånsomt træning med stor effekt. Ideelt hvis du har gener eller smerter i led og muskler eller bevægeproblemer. Træning i varmtvandsbassin er en alsidig træningsform, hvor du træner din kondition, bevægelighed, muskelstyrke og balance. Du kan også bruge varmtvandstræning til afspænding og smertelindring. I det varme vand har du en større bevægelsesfrihed end på land.

Fødselsforberedelse i bassin

Forkæl din gravide krop med fødselsforberedende træning i varmtvandsbassinet. Gymnastikhusets jordmødre guider dig igennem en times varmtvandstræning, hvor fokus er på at du som gravid får styrket muskler og forberedt krop og sind til fødslen i total vægtløshed.

Børnesvømning

På børne svømmeholdene er der fokus på at det skal være en god, sjov og tryg oplevelse at være i vandet samtidig med at de basale svømmefærdigheder indlæres gennem leg og øvelser. Forældre og bedsteforældre er velkomne på kanten.

Babysvømning

Babysvømning er en fantastisk samværsform mellem forældre/bedsteforældre og babyer. Vandet skaber en helt særlig nærhed, hvor forældre og børn er i øjenhøjde med hinanden. Samtidig virker det varme vand afslappende og stimulerende for babyen. Gennem guidede øvelserne stimuleres og styrkes barnets motoriske udvikling samt tryghed, respekt og glæde ved vand.