Thorseng Nature Resort

Thorséng Nature Resort

I kontakt med naturen, dig selv og hinanden

Thorseng er en del af Gymnastikhuset og indbefatter hele ude-området, samt natur tent, Skovhytten, retreats og resorts.

På Tåsinge finder du en unik perle, hvor landskaber blander sig med hinanden. Her har vi det Sydfynske Øhav indenfor rækkevidde, og vores egen fineste badestrand og bugt. Engen og skoven folder sig ud og rammer området ind. Og blot få meter fra stranden finder du en oase midt i vores skovplantage, hvor telte hænger fra træerne ned, hvor bålsted og afslappende livsstil invitere dig til at geare ned og (gen)finde ro, samhørighed med dig selv, hinanden og naturen. Området er rigt på dyreliv, her oplever du fuglefløjt og kan være heldig at se et dårdyr på Engen i de tidlige morgentimer. Du kan gå på opdagelse i naturen, bade, samt benytte en af vores kajakker.

Der er intet andet sted på Fyn hvor du finder dette mix af rå sydfynsk natur og overnatning ude sammenkoblet med ekslusive wellness. Her berøres alle sanser.

Resortet

Er en sammen kobling af overnatning i vores Nature Tent område, Plantebaseret økologisk kost fra vores egen Cafe Hygge, Individuelle skræddersyet Wellness behandlinger, mulighed for træning og personlig træner, samt vores luksus faciliteter som spa og saunagus og varmtvandsbassin.

Thorseng Nature Resort er en oplevelse ud over det sædvanlige hvad enten du vælger en enkelt overnatning i vores Nature Tent område, eller at booker et af vores Retreats.

Hjertelig Velkommen

[masterslider id=”2″]
[jr_instagram id=”2″]