Træning på land

Træningshold på land foregår i husets lyse træningssal på 1. sal, den hyggelige skovhytte samt udendørs. Herunder finder du beskrivelser og om hvert hold.

Yin Yang Yoga

Yin Yang Yoga er for dig der både ønsker at få pulsen kortvarigt op, styrke kroppen og samtidig kommet helt ned i tempo og restituere🌿
 
Vi vil arbejde med at skabe balance mellem modpolerne; yin og yang. Hvile og aktivitet. Blidhed og kraftfuldhed. 
Det vil skiftes fra gang til gang hvor meget yang/aktivitet der vil være. Nogle gange vil det være præget af mest yin/hvile, altså de langsommelige, rolige bevægelser og stræk.
 
På dette hold varmer vi op med dynamiske øvelser som giver varme i kroppen og en snært af udholdenhed. 
Vi bevæger os over i statiske stræk, kommer ind i liggende hvilestillinger, videre til en kort meditation og slutter af med en nærende savasana. 
Åndedrættet vil være i fokus hele vejen igennem. 
 
Du vil give krop og sind et nænsomt boost, samt en følelse af vitalitet.
 
Alle kan deltage uanset erfaring. 

Meditativ Yoga

Meditativ Yoga er for dig der drømmer om en rolig form for yoga, med øget velvære i fokus.
Et ugentligt pusterum hvor du får muligheden for at komme helt ned i gear, restituere og forkæle dig selv.
 
På dette hold er der tid og rum til ro, for at skabe balance i mellem krop og sind, og nænsomt styrke alle kroppens indre funktioner. 
Der vil være en blid opvarmning efterfulgt af restorative øvelser, hvor der er god tid til at give slip på spændinger, stivhed og ømhed. 
Vi vil arbejde bevidst med åndedrættet for at genvinde en god og nærværende energi. 
Derefter bevæge os ind i en form for begyndervenlig meditation og slutte af med en nærende savasan

BALLET

Ballet for alle – både børnehold og voksenhold

Kgl. balletdanser Linette Bertelsen underviser ballet i Gymnastikhuset. 

Undervisningen er opdelt i et voksen- og børnehold for begyndere og øvede. Linette tilbyder også personlig træning i Gymnastikhuset, hvor dine behov og ønsker vil blive imødekommet med et skræddersyet træningsprogram. Linette er uddannet på Det Kongelige Teaters Balletskole i København, og efterfølgende på The Urdang Academy i London. Yderligere er Linette uddannet professionel pilatesinstruktør.

PILATES

Pilates er en effektiv, skånsom og alligevel udfordrende træningsform, hvor kroppens stabiliserende muskler styrkes og du lærer at slippe unødige spændinger og omdanne uhensigtsmæssige bevægelses- og holdningsvaner til gode.

Pilates er for alle der ønsker at få øget deres kropsbevidsthed, få en bedre kropsholdning, en general større smidighed, mere muskelstyrke, en bedre balance, og en reducering af smerter og funktionsforstyrrelser.

OBS. Nye hold meldes ud i august/september 2021

GRUNDGYMNASTIK

Der er mange mennesker i den voksne alder, som gerne vil motionere. I Gymnastikhuset er det kendetegnede at holdene er små og overskuelige med en god holdstemning , der trænes grundbevægelser, så som styrke, balance, koordinering, m.m. Det at få kroppen bearbejdet helt igennem i et tempo, der er rart, til glad musik, at få pulsen op, at prøve grænser med sig selv og at mærke fremgang – at føle velvære – at få lyst til at komme igen. Gymnastikholdene er adskilt herrer og damer, da vi fra naturens side er forskellige, hvad vi kan og ønsker at træne.

BØRNEYOGA

Børneyoga er en skøn blanding af leg, balanceøvelser, historie-fortælling med bevægelse, sanglege, akrobatik, massage, sanseøvelser og klassiske yogastillinger på et børnevenligt plan. Det handler både om at finde ro, opnå større kropsfornemmelse, øge koncentrationsevnen, give slip på tanker og bekymringer, og samtidig have det sjovt og rart. Et pusterum som er med til at skabe harmoni.

ENERGI BOOST - Træning i naturen

Den perfekte kombination af effektiv træning i naturen og afslappende saunagus. Vi starter med 45 min puls og styrke træning i den friske luft! Du vil få sved på panden og brugt kroppen på bedste vis, så du bliver den stærkeste udgave af dig og fyldt med god energi og overskud. Efter endt træning dypper vi os enten i bruseren eller i havet og spurter op til saunaen! Vi afslutter med en afstressende og varm saunagus. Gennem saunagus og de æteriske olier, vil du få følelsen og oplevelsen af totalt ro og nærvær. Vi mærker varmens beroligende effekter på kroppen, mens vi renses for affalds- og giftstoffer.

BABYMOTORIK

Giv dit barn en god start ved at styrke sanserne og nervesystemet gennem berøring, sanse-sange og motorik lege.

Babymotorik er en kombination af fin- og grovmotoriske øvelser/lege samt læren om kroppen, sanserne og den motoriske udvikling. På holdet er der altid en hyggelig atmosfære og tid til det enkelte barn, samt masser af plads til hygge, nærvær og ikke mindst grin.

OBS. Nye hold meldes ud i august/september 2021