Michaela Kjær Pretsch
Fysioterapeut

Fysioterapeut og kandidat i fysioterapi fra SDU i 2016. Derudover videreuddannet i mobilisering med bevægelse (Mulligan), DryNeedling, samt forskellige fysioterapeutiske kurser inden for det psykosomatiske felt herunder Basic Body Awareness (BBAT).

Mange års erfaring som taekwondoudøver og -instruktør, samt interesse i naturlig bevægelse, tai chi, yoga m.m.

Særlige kompetencer:

  • Behandling til kroniske rygsmerter
  • Nakke/skulder smerter
  • Fysioterapi til personer med psykisk sårbarhed
  • Overbelastningsskader
  • Akutte skader og genoptræning
  • Forebyggende træning og behandling
  • Naturlig bevægelse
  • Optimering af holdning og bevægelser ud fra grundig analyse
  • Personlig træning

Fast instruktør på vandgymnastik og babysvømning i Gymnastikhuset.

Lonni Birkebæk Clausen

Fysioterapeut 

Jeg er uddannet fysioterapeut og klinisk vejleder og har 18 års erfaring indenfor genoptræning og rehabilitering, blandt andet flere års erfaring og kurser indenfor det ortopædkirurgiske – knæ, hofte og ryg, langvarige og kroniske smerteproblematikker, det neurologiske område og kræftområdet, herunder brystkræft.

Jeg arbejder med kroppen ud fra et helhedsorienteret syn og har en positiv, anerkendende og ressourceorienteret tilgang. Det vil sige, at jeg altid tager udgangspunkt i hele dig og din nuværende livssituation, og at vi sammen lægger en realistisk plan ud fra en vurdering samt dine behov og ønsker.

Er du i tvivl om jeg er den rette fysioterapeut/behandler for dig, er du velkommen til at kontakte mig på telefon 26257130 – Jeg træffes bedst tirsdage og fredage mellem kl. 9 og 15.30.

Fast instruktør på bassintræning og som individuel behandler i Gymnastikhuset.

Linette Bertelsen

Danseinstruktør, pilatesinstruktør og personlig træner

Linette er uddannet på Det Kongelige Teaters Balletskole i København, og efterfølgende på The Urdang Academy i London. Yderligere er Linette uddannet professionel pilatesinstruktør.

Særlige kompetencer:

  • Ballet
  • Pilates
  • Flydning
  • Personlig træning
  • Fusion / flere forskellige danse genre
  •  

Hjørdis Valgardsdottir

Svømmeinstruktør og flydeterapiunderviser

Hjørdis er en erfaren svømmeunderviser for både børn og voksne.

Særlige kompetencer:

  • Bassintræning
  • Børnesvømning
  • Flydeterapi
  • Personlig træning i vand

Cristina Olrik
Kostvejleder og instruktør

Særlige kompetencer:

  • Kostvejledning
  • Varmvandstræning
  • Babysvømning
  • Udendørs træning
  • Wellness- og naturevents

Anne Faartoft Krøyer

Uddannet kropsterapeut.

Læs mere om Anne her og hendes behandlingstilgang her: http://gymnastikhuset.net/kropsterapi/